Nowy podatek od EkoOszołomów. Precz!

Już wkrótce czeka nas znaczny wzrost cen samochodów

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/juz-wkrotce-czeka-nas-znaczny-wzrost-cen-samochodow/deh7px3

Unia Europejska konsekwentnie zaostrza normy emisji dwutlenku węgla nakładane na producentów aut. Spadek emisji do 2030 będzie realnie wynosił nawet więcej niż proponowała Komisja Europejska: nie 30 proc., ale aż 37, 5 proc. Tak postanowili europosłowie. Z tego powodu ceny samochodów mogą wzrosnąć nawet o 20 proc.

Obecnie poziom emisji dwutlenku węgla na jeden rejestrowany przez producenta samochód wynosi 130 g/km, ale od 2020 roku limit zostaje zaostrzony do 95 g/km. Obecnie w skali całej Europy średni poziom emisji utrzymuje się na poziomie 120 g/km, a w Polsce wynosi około 130 g/km.

Marki, których średnia emisja będzie wykraczać poza ten poziom, będą mogły rejestrować swoje produkty, ale zapłacą karę. Będzie to 5 euro za pierwszy gram ponad limit, 15 euro za drugi, 25 za trzeci i 95 za każdy kolejny. Zakładając, że emisja aut konkretnego producenta w przyszłym roku pozostanie na poziomie 130 g/km to producent będzie musiał zapłacić karę od każdego zarejestrowanego samochodu w wysokości przekraczającą 14 tys. zł! Jeśli przeliczymy to obciążenie na cenę dla klienta, okaże się, że kwota będzie wyższa o akcyzę, VAT i zależne od rynku podatki.