TERAZ, K…, MY! „Dobra zmiana” w PKP: Kto ma w głowie olej, ten doi kolej

Na „dobrej zmianie” w PKP długim cieniem położyła się umowa o ochronie dworców podczas Światowych Dni Młodzieży.

http://wyborcza.pl/7,155287,21569488,pkp-kto-ma-w-glowie-olej-ten-doi-kolej.html#BoxBizLink

Spółka brata, portal syna, spółka rzeczników…
W zarządzie PKP PLK po wyborach parlamentarnych znalazł miejsce związany z PiS Grzegorz Muszyński. W 2014 r. kandydował na prezydenta Lublina przy poparciu Jarosława Kaczyńskiego, ale przegrał z kandydatem PO Krzysztofem Żukiem. Wcześniej robił interesy ze spółkami w grupie PKP, a firmom z nim związanym zarzucano, że nie wywiązywały się z umów. W maju został odwołany z zarządu PKP PLK, lecz w październiku był już członkiem zarządu BGK Nieruchomości, firmy, która razem z PKP realizuje rządowy program Mieszkanie Plus – PKP przekazały kolejowe działki pod budowy. Jak wynika z naszych informacji, w BGK robi też były członek zarządu PKP SA Jarosław Kołodziejczyk, odwołany we wrześniu pod pretekstem braku zaangażowania przy programie Mieszkanie Plus.
Stanowiska w PKP dostali członkowie rodzin prezesów, np. córka szefa PKP PLK Ireneusza Merchela jest kierownikiem kontraktu PKP PLK.
Prezesem PKP Intercity jest Marek Chraniuk, członek PiS i „Solidarności”.
Szefem PKP Cargo jest Maciej Libiszewski, kandydat PiS do europarlamentu oraz pełnomocnik PiS w powiecie tczewskim. Pracował u śp. Lecha Kaczyńskiego w warszawskim urzędzie miasta. Libiszewski był prezesem spółki Srebrna kontrolowanej przez PiS. W zeszłym roku zarobił w PKP Cargo 1,2 mln zł (jego poprzednik Adam Purwin zarobił w 2015 r. 1,5 mln zł).
W radzie nadzorczej PKP Cargo zasiada Andrzej Wach, prezes PKP SA w latach 2004-10, wcześniej prezes PKP Energetyki. Musiał odejść z PKP po zimowym chaosie na kolei spowodowanym nieudolnym wprowadzeniem w życie nowego rozkładu jazdy. Już po pięciu miesiącach dostał jednak posadę członka zarządu PKP Energetyka, z której wyrzucono go po tygodniu. Wcześniej, w 2008 r., wyszło na jaw, że spółka El-In, należąca do brata Wacha, otrzymała kontrakty na modernizację linii kolejowej E20 na odcinku Siedlce – Terespol. PKP podały, że w latach 2000-05 firma brata zrealizowała 46 zleceń (czasem jako podwykonawca) dla Grupy PKP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *